Guests
We have 32 guests online
Recommended
Tłumacz
LoginImieniny:
Dzisiaj : Karola Ferdynanda Jutro : Anieli
Statistics
Content View Hits : 2194725

Pamiętamy...

There are no translations available.

pomnik8 listopada uczniowie klas 5 i 6 wraz ze swoim nauczycielem historii Wiktorem Nowakiem udali się pod obelisk pamięci „Ofiarom pracy niewolniczej w Kurowie i okolicach w latach 1939-1945 i przesiedlonym ze swych Ojczyzn".Niemcy hitlerowskie po podboju Polski, w 1939r. , a od wiosny

 

1940r., kolejnych krajów Europy, powołali pod broń rezerwistów. Odbiło się to brakiem siły roboczej w wielu gałęziach przemysłu i gospodarki rolnej,zwłaszcza w majątkach ziemskich i dużych gospodarstwach chłopskich. Dotkliwy brak rąk do pracy wystąpił również na terenie obecnej gminy Bobolice. Już jesienią 1939r. kierowano tu jeńców wojennych, a w następnej kolejności cywilnych robotników przymusowych z Polski i innych podbitych krajów. Łączna ich liczba jest trudna do oszacowania, ale mogła sięgnąć do 5 lub więcej tysięcy. Zostali uwolnieni dopiero w końcu lutego 1945 r. po wkroczeniu Armii Czerwonej. Niektórzy z nich osiedlili się tu po zakończeniu wojny.
Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie szkoły co roku, od 16 lat, przy okazji Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę, składają symboliczną wiązankę kwiatów, zapalają znicze i przyozdabiają pomnik flagą Polski.

 

 

Wiktor Nowak

 
For the holidays is:

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

BIP

baner
Kalendarz

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Szukaj
Random image
rowery1.JPG