Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 29 gości 
Tłumacz
Zaloguj sięImieniny:
Dzisiaj : Lukrecji Weroniki Jutro : Olafa Witalisa
Statystyka
Odsłon : 2282980

Historia naszej szkoły

Szkoła wczoraj Historia polskiej szkoły w Kurowie rozpoczyna się 2 października 1945 roku, kiedy w poniemieckim budynku szkolnym rozpoczął nauczanie polski nauczyciel Czesław Wlaźliński. Był jedynym nauczycielem czterech oddziałów przez pięć lat.
W roku 1950 nauczycielką została mianowana Stanisława Sokołowska, która po dwóch latach zrezygnowała z pracy.
W 1952 roku pracę rozpoczął Jan Sawicki i jego brat Władysław Sawicki. który objął obowiązki kierownika szkoły i pełnił je do 1967 r. Szkoła rozwijała się. Przybyli nowi nauczyciele: Barbara Legut a później Kazimiera Stawiarska i Franciszka Kozik. Podniósł się poziom organizacyjny szkoły do 7 klas. Pani Kazimiera wyszła za mąż za Władysława Sawickiego a po jego przejściu na rentę inwalidzką objęła obowiązki dyrektora szkoły. Pojawił się nowy nauczyciel: Ryszard Zientarski.
W latach 1972-1975 trwał remont kapitalny budynku szkolnego. Szkoła zmieniła całkowicie wygląd. Dobudowano jedno skrzydło, powstały mieszkania nauczycielskie. Teren został zagospodarowany i ogrodzony.
W 1975 roku w wyniku reorganizacji szkolnictwa utworzono w Kurowie szkołę zbiorczą, filię Zbiorczej Szkoły Gminnej w Bobolicach. Przybyły dzieci z Gozdu, gdzie obniżono stopień organizacyjny tamtejszej szkoły do 4 klas. Rozpoczął się nowy etap w działalności placówki. Pracę rozpoczęła Sabina Chytra, która w 1985 roku przejęła obowiązki dyrektora. Zmieniali się uczniowie, zmieniali się nauczyciele, zmieniały się warunki społeczne, gospodarcze i polityczne. Szkoła rozwijała się. Wzbogacała wyposażenie: sprzęt, pomoce naukowe.Szkoła dzisiaj
W 1990 roku obowiązki dyrektora objęła Grażyna Sikorska (i pełni je do dziś). Wobec przemian zachodzących w kraju zmieniały się warunki funkcjonowania szkoły. Pozyskano wielu sponsorów wspomagających placówkę. dzięki nim i operatywnośći pani dyrektor dokonano wiele zmian. Zakupiono sprzęt audio-video, kserokpiarkę, powstała nowoczesna pracownia komputerowa z dostępem do internetu. Wiosną 1999 roku uroczyście otwarto plac sportowy z boiskiem do koszykówki, piłki nożnej, siatkówki, bieżnią i skocznią. Wiele zmian dokonało się w budynku szkolnym: wymieniono wykładziny, wymalowano klasy i korytarze. W 1998 roku odnowiono i pomalowano elewację budynku. dzieci z najuboższych rodzin mają zapewnioną stałą pomoc.
Przybyli nowi, wykształceni nauczyciele stale podnoszący swoje kwalifikacje. Efektem jest wzrost jakości kształcenia: sukcesy na konkursach przedmiotowych, wiedzy o ruch drogowym, sportowych, turystycznych i innych. Szkoła jako pierwsza w gminie przystąpiła do programu ekologicznego "Czysta Wisła i Rzeki Przymorza".Powstała pieśń szkolna, której autorem i kompozytorem jest nauczyciel Krzysztof Sitarz.
W 2000 roku władze gminne podjęły próbę likwidacji szkoły i powołania tu gimnazjum. Dzięki zdecydowanej postawie nauczycieli, rodziców i uczniów udało się obronić szkołę.Obecnie jest to szkoła sześcioklasowa z oddziałem zerowym.Dzięki sukcesom, uczniom i nauczycielom o naszej szkole jest głośno nie tylko w najbliższym środowisku, ale również w gminie, powiecie, województwie.
 
Koniec szkoły za:

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

BIP

baner
Kalendarz

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Szukaj
Losowe zdjęcie
choinka2.JPG