Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 24 gości 
Tłumacz
Zaloguj sięImieniny:
Dzisiaj : Lukrecji Weroniki Jutro : Olafa Witalisa
Statystyka
Odsłon : 2282922

Obelisk pamięci

Pomnik
??Których nam nikt nie wynagrodzi
  I których nic nam nie zastąpi
  Lata wy straszne lata wąskie
 Jak dłonie śmierci w dniu narodzin.?
                                     K.K. Baczyński

 

 

Obelisk pamięci

"Ofiarom pracy niewolniczej w Kurowie i okolicach w latach 1939-1945 i przesiedlonym ze swych Ojczyzn"


Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918r., przez nasz kraj przeszła niejedną zawierucha. Takim strasznym wydarzeniem był czas II wojny światowej.

Niemcy hitlerowskie po podboju Polski, w 1939r. , a od wiosny 1940r., kolejnych krajów Europy, powołali pod broń rezerwistów. Odbiło się  to brakiem  siły roboczej w wielu gałęziach  przemysłu i gospodarki rolnej, zwłaszcza w majątkach ziemskich i dużych gospodarstwach chłopskich. Dotkliwy brak rąk do pracy wystąpił również na terenie obecnej gminy Bobolice. Już jesienią 1939r. kierowano tu jeńców wojennych, a w następnej kolejności cywilnych robotników przymusowych z Polski i innych podbitych krajów. Łączna ich liczba jest trudna do oszacowania, ale mogła sięgnąć do 5  lub więcej tysięcy. Zostali uwolnieni dopiero w końcu lutego 1945 r. po wkroczeniu Armii Czerwonej. Niektórzy z nich osiedlili się tu po zakończeniu wojny.

W 2003r. staraniem koła historycznego działającego przy SP w Kurowie i jej opiekunki Grażyny Sikorskiej, postawiono w Kurowie obelisk upamiętniający pracę niewolniczą tych ludzi. Obelisk składa się z okazałego głazu granitowego i kamiennej tablicy z inskrypcją  poświęconą robotnikom (projekt tekstu opracował Bronisław Malinowski). Głaz dostarczył członek Towarzystwa Ekologiczno Kulturalnego Robert Durał z Boboliczek, natomiast koszty wykonania tablicy dofinansował Burmistrz Bobolic i sponsorzy pozyskani przez dyrektor szkoły.

Uroczystość odsłonięcia obelisku odbyła się 12 listopada 2003. została poprzedzona Mszą św. odprawioną w miejscowym kościele przez księdza proboszcza Ryszarda Baran z Bobolic.

Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie szkoły co roku, przy okazji święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę w dniu 11 listopada, składają symboliczną wiązankę kwiatów, zapalają znicz i  przyozdabiają pomnik flagą Polski.

 
Koniec szkoły za:

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

BIP

baner
Kalendarz

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Szukaj
Losowe zdjęcie
choinka2.JPG